Yu-gi-oh! Serisi halatı kopardı !

Çocukluğum belki de bu anime dünyasına girmem sebepsiz küçük yaşlarda izlediğim yu-gi-oh ! sayesindeydi. Ekrana yugi çıkınca sebepsiz yere neşelenirdim. Öyle bir çocuktum ki annem beni McDonalds gibi bir yere götürmeyi planlarken bile yu-gi-oh! Televizyondaysa kalkmayacağım kesindi . Hiçbir bölümünü istinasız kaçırmadım. Kartlarını aldım. İlk annemin cüzdanından paraları bir yu-gi-oh destesi alabilmek için aşırdım. Daha ne olsun! Fakat güzel olan her şey bütün güzelliği ile devam etmedi, maalesef..

Hali hazırda 4 serisi bulunan bu anime / Çizgi filmin  en idaalısı kesinlikle . İsminin yalınlığından belli eden ilk serisi ‘’YU-Gİ-OH!’’  Kurgusu en güzel ,karakterleri biraz kült olsa dahi en iyisiydi.

En kötü kahramanımız Kaiba yanında ise Pegasus. Millenyum eşyaları. Bütün düellocuların katılmak için can çekiştiği Pegasus tarafından hazırlanan büyük Yu-gi-oh turnuvası. Milletin birbirine meydan okuması ve düello disklerinde sabit olan yıldızları kazananın elde etmesi. O kadar heyecanlıydı ki. Normal bir insan sadece tek bir sebep için izleyebilirdi. Fakat animenin içinde binlercesi mevcuttu.

Ardından bir o kadar iyi olmasa dahi ‘’Yu-gi-oh! Gx’’ Serisi çıkarıldı. Bu serinin karakterleri oldukça şirindi. Kurgusu o kadar iyi değildi fakat adada yaşayan baş kahramanımızın jadenin , yugioh öğrencilerini eğiten akademiler ile sürekli bir savaş halinde olması animeyi keyifli ve heyecanlı kılıyordu. Neredeyse ilk seri kadar bu seri de muhteşemliğini korumuştu.

Ve bu  ikisinin yılları arasında gerçekte yu-gi-oh! Online oyunlar ve real turnuvalar tüm dünya üzerinde çığır açacak şekilde çılgınca devamlılığını korudu. Herkes çılgınlar gibi deste biriktiriyor birbiri ile düello yapıyordu. Dünya turnuvalarında kaybedenler internet üzerinden kendini geliştirmeye çalışıyordu.

Yakın zamanda bütün yugiohcular için büyük bir hüsran meydana geldi.

‘’Yu-gi-oh 5D’s’’ Serisi.

Fiyaskaydı. Sadece kendi düşüncem olsa bunu buraya yine yazardım. Ama maalesef tek ben böyle düşünmüyorum. Karakteri yusei oldukça karizmatik bir karakter. Seslendirmeside müthiş. Ama bir anime sadece karakteri ile bitmiyor. Yu-gi-oh burada baştan aşağı değişti. Motorların üstünde düello yapmaya başladılar. Yok motorun gücünü artıran canavarın  ATK puanını artırabiliyordu. Ne saçma sapan sapıntılar! İlk on bölümünü dişimi sıka sıka izledim. Sonra bir Yu-gi-oh! cu olarak bir serinin ağzına  nasıl sıçılır . İyice anladım. Üzülmemin sebebi bu kadar güzel giden bir şey kastiyen neden bozulur ? İnsanların bunu sevmeyeceği adım gibi belliydi.

İş işten geçti artık . Bunu protesto eden çok oldu. Yeni kartların çıktığını görenler ise daha fazla sevindi. Tabi bu normal bir şeydi. Her sene yüzlerce değişik kart KONAMİ tarafından hazırlanıp PACK olarak satılıyor. Bu yüzden 5D’s Serisinin canı cehenneme deyip hiçbir kartını almadım..

Ardından daha bir yürek burkan seri çıktı karşımıza.’’Yu-gi-oh! zexal‘’ serisi .  Eski yu-gi-oh sistemli dövüş tarzına geri dönmüştü. Ama ne fark ederdi ki artık ? Tiplerine baksanıza. Bırakın bu seriyi izlemek Bakuganı veya ben 10 i  açarım izlerim daha iyi..

Hikaye berbat. Kurgu berbat . Kartlar berbat…Berbat…Berbat..Hatta ..REZALET!

Niye  bu senelerde böyle bir şey yaptılar bilmiyorum diye düşünenlere açıkça dile getireyim. Konami şirketi turnuvalarına görülen rekabeti artırmak için her iki senede bir Yu-gi-oh ! geleneği devam etsin düşüncesi ile abuk subuk seriler çıkartıyor başımıza. Her şey para için tabi ki de. Ama hayranları düşünen yok.

Öngörü olarak şöyle bir karşılaştırma sunarım :

Yugi: Arkadaşları için düello yapıyordu
Jaden : Dünya'yı kurtarmak için düello yapıyordu
Yuusei: Şehrini kurtarmak için düello yapıyordu
Yuuma: Aptal sayıları avlamak için duello yapıyor...

Diğer seride artık  ellerine alırlar ipadı kartları açarlar ordan kaybedenin pcsi patlar felan..

Saçma sapan teoriler geliştirmek istemiyorum ama böyle devam ederse önünü almak gerekecek Yu-gi-oh ! serisinin.

Bir zamanlar gerçekten çocukluğumuza işleyen yugi’nin , şimdi ki çocukların veya gençlerin böylesi tiplerle yüreklerine işlemesi yerine yüzlerine işemesi daha cazip gelirdi. Bazı şeyler olduğu gibi bırakılmalı , işte o zaman o bırakılan şey bırakıldığı için bu kadar güzel olur.

Yapacak bir şey yok artık.. Ama benim tavsiyemle aklınızda en şahane yu-gi-oh nasıl kalır derseniz sadece ilk  ve ikinci serisini izleyin derim..

Yazarı ;
|