Gto : Bir degisim mi istiyorsunuz ?

Etkilendiğim her ne olursa bir film veya anime serisi insanlara tanıtmak hoşuma gidiyor. Yazamadığım vakit konu sevdiğim bir şeye geldi mi susmuyorum.İçimde kopanları, birikenleri anlatım yolu ile eritmek istiyorum. Şimdi, şu an  aynen böyle yapacağım. Ruhumun boşluğunu dolduran bu anime hakkında birkaç şey yazmasak ve insanlara tanıtmazsak epeyi ayıp olur. İlk defa defa bir yazıya nereden başlıyacağımı bilmiyorum.

Serinin açılımı GTO: Great Teacher Onizuka

İsimden anlaşılır halde olduğu gibi karakterin ismide Onizuka ve bir öğretmen.


Anime hakkında detaylar için aşağıya tıklayınız

Picture
onizuka


Aslında henüz ortalarındayım. Bu güzel ve hayatıma renk katan onizuka ile tanışmam garipti. Bir nitekim blog yazılarını okumakta üstüme yoktur. Bir arkadaşımın sayfasına GTO ile yazı yazmış. Zincirleme girdiğim bloglarda benzer şekilde bu seri hakkında yazılan yazılar ve düşünceler vardı. Biraz duraksadım tabi. Beni etkileyen asıl olay , yazılarında  , meslek seçimlerine ve ilhamlarına kadar bürünen düşünce. Nasıl bir seri insanın geleceği hakkında alacağı kararı değiştirir ? Çok makalede ‘’ Onizuka gibi bir öğretmen olacağım ! ‘’ diyordu.  Kendi düşüncem ile ‘’ Hadi ya alt tarafı bir hoca ? İnsanlar neresinden etkileniyor .. ‘’ dedim. Açtım izlemeye koyuldum.  Beş –altı bölümden sonra farklı olduğunu anladım. Adından anlaşılacağı gibi ‘’ Muhteşem Hoca Onizuka ‘’ demeleri boşa değildi. Bana göre bir hoca da değildi. Hocadan aksine bir psikolog. Öğrencilerin tutumlarını önceden ölçüp biçerek geçmişte yaşamış olabilecekleri psikolojik durumları onarıp hayata atıyordu.

Animeyi izleten ‘’yanı’’ bu diye düşünüyorum.

Onizuka seride çok zeki bir insan değil. Yaratıcı. Ve yaratıcılığın zeka ile hiçbir bağıntısı yoktur. Her zeki olan insanın yaratıcı düşünceleri olmaz. Bu tasvirde animede harika işlenmiş


Hepimizin bildiği klasik hoca sıfatları geliyor. Ardından şöyle düşünüyoruz . ‘’ Nerede böyle bir öğretmen? ‘’. Tabi. Bende böyle düşündüğüm için İngilizce hocama geçen ders bana ‘’Hasta gibi görünüyorsun . Git elini yüzünü yıka ‘’dediğinde ona İngilizcede ‘’Klasik hoca sözleri ‘’ dedim. Epeyi alındı ama olsun değdi :D

İzlediklerimi dışa yansıtmamaya çalışırım lakin yüzyıllardır değişmeyen sözler son bulmalı artık diye düşünüyorum. El yüz yıkamak ile herkes iyileşir mi ? Kimseden beni bu zamana kadar anlamasını beklemedim. Ama  bu sözü söyleyeceğine geçmiş olsun dese bana en azından daha samimiyet verici gelebilirdi.

Kısacası. Onizuka bir hoca değil sadece bir psikologda . Aynı zaman da  bende insanları bu şekilde değiştirebileceğime inanıyorum. Yıllardır bu düşüncem sürer. Bu anime sadece biraz daha şekil verdi yamuk hayallerime. Şimdi bende blogda okuduğum yazılara benzettim. Tabi fark nerede derseniz ben hoca olmak istemiyorum çünkü liselilere dayanamam. Katil olurum . Biliyorum :)

İzlemeniz gerek. Vurguluya vurguluya. Animesini izleyecek pek vaktim yok diyorsanız size filmini de hazırlamışlar! İkisi de harika. Sonuçta karşımızda harika bir öğretmen duruyor ..

Yazarı;
|
 


Comments

chiebi *-*
10/24/2012 12:45pm

Ah ah ilk izlediğim de çok etkilenmiştim uzun süre etkisinden çıkamamıştım. :D Çok güzeldi gerçekten yapanlar hakkını vermiş. Aynen o sözler benimde kafamda belirdi bizim öğretmenlerimiz olsaydı pehh.. Hatta okul zamanı hocalar kalsın da gitsin diye göbek atıcak cinsden öğretmenlerimiz vardı...

Reply
yy
10/25/2012 2:29am

Benimde bir matematik hocam vardı ilköğretimde kadının evini bombalamak istiyordum ah chiebi-chan :D

Reply
chiebi-chan
10/27/2012 12:44pm

Ah matematikçiler ben hayatıma giren tüm matematikçilerin evini bombalamak istiyordum ama.. :D

ReplyLeave a Reply

  Author

  Write something about yourself. No need to be fancy, just an overview.

  Archives

  Ekim 2012

  Categories

  All